השווקים שחובה לבקר בעיר ברצלונה.

לעיר ברצלונה יש 39 שווקים שמחולקים בין עשרת הרובעים שלה. חלקם הם עבודות אומנות של ממש, פרט לכך הם העדות לדרך שבה בנויה העיר ואופי שלה. כי שוק בברצלונה  הוא לא רק שוק, אלא הוא הלב של כל שכונה ושכונה, בו מתקבצים התושבים למפגשים קצרצרים הכוללים טאפס ובירה ולעיתים יערכו ברחבה שלו אירועים שונים או דוכנים נוספים של בגדים תכשיטים וכו[…]

שוק סאנט אנתוני.
יצירת אומנות ארכיטקטונית או שוק?

שוק סאנט אנתוני – ערכים ומסורת ארכיטקטוניים אך גם חדשנות ופרקטיות, לא סתם הוא נחשב לאחד השווקים היותר אותנטיים וססגוניים בעיר ברצלונה.

לשוק ולעיר יש קשר היסטורי, הם נקשרו זה בזו כבר לפני יותר מ 1500 שנים, היכן שנמצא היום השוק עברה "הויה אוגוסטה"- הדרך לרומא.
השוק הוא אמנם לא מונומנט חשוב של גאודי אבל הוא דוגמא למה שהתקיים כאן מהבחינה של מעבר למודרניזם כמו אדריכלות הברזל שהתפתחה במאה ה-19 לאחר המהפכה התעשייתית, הברזל היצוק הפך להיות נפוץ כחומר מבני ואף לעיתים לבניינים שלמים, במאה ה-20 הוחלף בפלדה המתאימה יותר מברזל גם בדחיסה וגם במתיחה.

שוק סאנט אנתוני נחשב מהמבנים הבולטים בעיר המהווה גם דוגמא להתחדשות עירונית, עיריית ברצלונה בסוף שנות התשעים, תחילת האלפיים החלה בשיפוצים של השווקים העירוניים.

השוק הוא דוגמא נפלאה לעובדה שהעיר ברצלונה מתוכננת מבחינת המתאר העירוני שלה בצורה כמעט מושלמת, בעיר ישנם כ-39 שווקי אוכל עבור 10 רובעים. לכל רובע דרך אגב יש את כל מה שצריך תושב מבתי ספר, קופת חולים ועוד…
פרט לעובדה שהשוק הוא יצירת אמנות ארכיטקטונית של ממש הוא דוגמא חיה לאיך העיר שומרת ומשמרת על העבר והמסורת לצד ההווה כל זאת בדגש על שמירת האינטרסים והצרכים של התושבים במקום, המבנה מקיים דו קיום בין שימושיות ויופי ארכיטקטוני ומהווה תמריץ לסביבה העירונית שלו. לכן המבנה זכה בפרס הבניין בעל התשתיות הטובות ביותר בשנת 2018 מטעם משרד התשתיות הקטאלני.

רעיונות פורצי הדרך של האדריכלים המקומיים שהשתייכו לזרם המודרניסמו הם אלו שעיצבו את המתאר עירוני של ברצלונה, שעדיין תקף ודינמי גם אחרי יותר מ-150 שנה וממשיך עד היום, גם בנושא חידוש עירוני ברצלונה מהווה דוגמא להרבה ערים בעולם.

השוק מורכב משלושה שווקים, אוכל, ספרים ובגדים ולכן הוא גם פתוח בראשון. השוק כמו רבים מהשווקים התחיל כשוק פתוח והיה לשוק הראשון שנבנה מחוץ לחומות העיר שנהרסו. השוק נפתח בשנת 1882, האדריכל האחראי הוא אנתוניו רובירה.

בשנת 2007 כחלק מאותו פרויקט ההתחדשות העירונית הוחלט לשפץ את השוק ורק ב 2018 הוא נפתח, בעבודות השיפוץ דרך אגב נמצאו ממצאים ארכיאולוגים מהתקופה הרומית של ברצלונה.

השוק מורכב מכ3 שווקים אוכל ספרים ובגדים ולכן הוא גם פתוח בראשון. והוא אחד מהשווקים הגדולים בעיר ברצלונה (יותר מ53 אלף מטרים רבועים ויותר מכ-200 דוכנים).

סנטה קאטרינה

שוק סאנטה קאטרינה הוא אחד השווקים היפים בעיר ברצלונה, אולי זה בגלל שהוא נמצא בשכונת אל – בורן הכל כך אהובה עליי ואולי זה בגלל שמי ששיפץ אותו הוא אחד האדריכלים המשפיעים ביותר בשלושים שנה האחרונות – אנריק מיראייס. כמו הרבה מקומות בעיר השוק הוקם על חורבותיו של מנזר סאנטה קאטרינה בשנת 1845. השוק עבר במסגרת פרויקט של העירייה בנושא חידוש עירוני שיפוץ נרחב בתחילת שנות האלפיים. וחוץ מזה שתמצאו בו דוכנים של מיטב התוצרת המקומית, הוא מתהדר בגג ציבעוני פשוט נפלא. הגג המרשים היא מחווה לאדריכל הקטאלני אנתוניו גאודי, בעל קווים גליים, מחופה אריחי קרמיקה ציבעונית המשקפת כראי את ציבעם של הפירות והירקות הנמכרים בשוק, מומלץ מאוד.

שוק הבוקרייה

קשה מאוד לחשוב על העיר ברצלונה מבלי לחשוב על שוק הבוקריה, מיקומו האסטרטגי על שדרת הרמבלה הוא לא הסיבה העיקרית בגללה הפך להיות מפורסם כל כך. אלא מכלל של סיבות כמו עברו ההיסטורי, התוצרת המשובחת, המבנה בו הוא שוכן ועוד.

שוק הבוקרייה נבנה בשנת 1840 על חורבותיו של מנזר סאנט ג'וזף, מקורותיו נעוצים אי שם במאה ה-13 כשוק נודד שנשלט ע"י קצבים יהודים, שנדד ונדד בין הכניסות השונות לעיר, במטרה להמנע מתשלומי מיסים. לקונים בשוק היו נותנים פרח  מכאן המקור לדוכני הפרחים על שדרת הרמבלה. במשך השנים נדד כאשר התחנה האחרונה שלו היתה בסמוך למנזר של סאנט ז'וזף כך שאחרי השריפה החל הוא לגדול ולגדול. ההצלחה שלו נובעת כמובן לאור העובדה שהוא נמצא על הרמבלה, ציר חשוב מאוד עד בנייתו של רובע האישמפלה, אשר חיבר בין הנמל והעיר.

את הגג המרשים בנו רק בשנת 1914.

שוק הפשפשים – שוק יד שנייה

אחד הדברים שאני הכי אוהבת לעשות כשאני בחופשה הוא לבקר בשוק הפשפשים, אני מרגישה שדרכו ניתן ממש לגעת במקום. שוק זה דבר עם אופי ותמיד יש מאחוריו סיפור ודמויות במיוחד שוק עתיקות ויד שניה, שכל פריט בו מספר יותר ממה הטלפון של כל אחד מאיתנו יוכל אי פעם  לגלות. הסיפור שלו דרך אגב מתחיל לפני 700 שנים!

סיפורו השוק מתחיל אי שם בשנת 1300 כאשר מחוץ לחומות העיר ליד אחת הכניסות מתחילים למכור חפצים משומשים בעיקר של אנשים שמתו, לעיתים היה זאת במטרה לכסות את החובות של המת, כך נולד שוק הפשפשים של העיר –  Els encants שעבר לא מעט בתים במשך השנים ממש לא מזמן (2013) עבר למעונו החדש. הקטאלנים כמו תמיד הרימו פה מבנה שהוא לא יפה ומיוחד אלא גם מאוד פרקטי בעל גג מרהיב שנראה מעיין צירוף של פירמידות הפוכות עשויות מראות זהובות.

המקום מורכב מ 3 קומות שבנויות בצורה סיפראלית, כאשר הקומה הראשונה היא הזולה ביותר בה המוצרים הפרוסים על הרצפה והשלישית היא היקרה ביותר בה יש חנויות וגם מסעדות.

ניתן למצוא כאן הכל מהכל גם דברים חדשים וגם עתיקות וגם  יד שניה  כמובן. אך האירוע הכי מעניין מתרחש מוקדם בבוקר והוא המכירה פומבית של עתיקות.

בסמוך לשוק נמצא אחד מהמבנים שהוא אחד מקווי הרקיע של העיר ברצלונה – מגדל אגבר Torre agbar, כשלעצמו המבנה מבחינה ארכיטקטונית הוא יצירת אומנות של ממש ובגלל צורתו המשונה קבל המסכן לא מעט שמות גנאי.  השוק פתוח רק בימים : שני, רביעי, שישי ושבת. 

איך מגיעים? הקו האדום L1, התחנה שבה צריך לרדת היא – Glories 

כפתור הזמנת סיור חינם בברצלונה כתום